• Piknik Naukowy na Uniwersytecie Łódzkim
      • Piknik Naukowy na Uniwersytecie Łódzkim

      • 26.06.2026 07:57
      • 27 maja uczniowie klas siódmych i ósmych uczestniczyli w Pikniku Naukowym: „Podczerwień i mikrofale, czyli jak widzieć za pomocą niewidzialnego”. Wydarzenie odbyło się na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Łódzkiego, uczestniczyło w nim ponad 300 uczniów z całej Polski.
         
      • Była to żywa lekcja fizyki, która w angażujący i ciekawy  sposób pokazała jak nauka dostrzega to czego nie jesteśmy w stanie zobaczyć gołym okiem.

        Uczniowie wysłuchali wykładu dr hab. Adama Busiakiewicza, prof. UŁ o termowizji i podczerwieni — z pokazami kamer termowizyjnych i pirometrów na żywo oraz dr inż. Macieja Ślota o mikrofalach i ich zastosowaniach w medycynie, WiFi i radarach.

        Uczestnicy Pikniku  mogli zobaczyć komorę mgłową śledząc gołym okiem ślady cząstek kosmicznych. Zainteresowaniem cieszyły się również pokazy, interaktywne demonstracje, wystawa robotów oraz różnorodnych przyrządów fizycznych.

        Można było zobaczyć teleskopy z filtrami słonecznymi, stanowiska robotyki, pokazy iluzji optycznych i detektory promieniowania kosmicznego.

        Atrakcją była możliwość samodzielnego wykonywania doświadczeń i testowania prezentowanych modeli. Uczestnicy sprawdzali jak działają zjawiska fizyczne, które na co dzień pozostają niewidoczne dla ludzkiego oka.

        Zajęcia były okazją do zdobycia wiedzy poprzez doświadczenie i obserwację.

        Dziękujemy

        Panu Michałowi Karbowiakowi oraz wszystkim Pracownikom Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej  Uniwersytetu Łódzkiego

        za zaproszenie i możliwość udziału w inspirującym spotkaniu z nauką.

        #UniwersytetŁódzki

         #PiknikNaukowy

        Tekst i zdjęcia: p. Urszula Dzikowicz

      • Wróć do listy artykułów
  • Galeria zdjęć:

    • brak danych
  • Liczba wizyt:

    liczba odwiedzin: 110188