Kącik informacyjny kl. 4-8
- Witamy
- -
- Szkoła Podstawowa
- -
- KLASY 4-8
- -
- Kącik informacyjny kl. 4-8
Piknik Naukowy na Uniwersytecie Łódzkim
- 26.06.2026 07:57
- 27 maja uczniowie klas siódmych i ósmych uczestniczyli w Pikniku Naukowym: „Podczerwień i mikrofale, czyli jak widzieć za pomocą niewidzialnego”. Wydarzenie odbyło się na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Łódzkiego, uczestniczyło w nim ponad 300 uczniów z całej Polski.
Była to żywa lekcja fizyki, która w angażujący i ciekawy sposób pokazała jak nauka dostrzega to czego nie jesteśmy w stanie zobaczyć gołym okiem.
Uczniowie wysłuchali wykładu dr hab. Adama Busiakiewicza, prof. UŁ o termowizji i podczerwieni — z pokazami kamer termowizyjnych i pirometrów na żywo oraz dr inż. Macieja Ślota o mikrofalach i ich zastosowaniach w medycynie, WiFi i radarach.
Uczestnicy Pikniku mogli zobaczyć komorę mgłową śledząc gołym okiem ślady cząstek kosmicznych. Zainteresowaniem cieszyły się również pokazy, interaktywne demonstracje, wystawa robotów oraz różnorodnych przyrządów fizycznych.
Można było zobaczyć teleskopy z filtrami słonecznymi, stanowiska robotyki, pokazy iluzji optycznych i detektory promieniowania kosmicznego.
Atrakcją była możliwość samodzielnego wykonywania doświadczeń i testowania prezentowanych modeli. Uczestnicy sprawdzali jak działają zjawiska fizyczne, które na co dzień pozostają niewidoczne dla ludzkiego oka.
Zajęcia były okazją do zdobycia wiedzy poprzez doświadczenie i obserwację.
Dziękujemy
Panu Michałowi Karbowiakowi oraz wszystkim Pracownikom Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego
za zaproszenie i możliwość udziału w inspirującym spotkaniu z nauką.
#UniwersytetŁódzki
#PiknikNaukowy
Tekst i zdjęcia: p. Urszula Dzikowicz
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły