Kącik informacyjny kl. 4-8
Wycieczka do Energylandii
29.06.2025 14:40W dniu 23 czerwca 2025 roku uczniowie klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej im. ks. kan Baltazara Pstrokońskiego wzięli udział w wycieczce do parku rozrywki Energylandia w Zatorze.Wyjazd ten był wyjątkowy, ponieważ uczniowie dołączyli do drużyny szkolnej z Powiatowego Zespołu Szkół w Złoczewie, z którą mieli okazję współpracować i integrować się podczas wspólnej zabawy.
Podróż rozpoczęła się wczesnym rankiem, a na miejsce dotarliśmy około godziny 10:00. Po krótkim instruktażu i podziale na grupy ruszyliśmy odkrywać atrakcje największego parku rozrywki w Polsce.
Uczniowie korzystali z kolejek górskich, zjeżdżalni wodnych oraz wielu innych atrakcji, dostosowanych zarówno do młodszych, jak i starszych uczestników wycieczki. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się strefa „Extreme”, gdzie odważniejsi uczniowie spróbowali swoich sił na Hyperionie i Zadrze.
W trakcie pobytu był czas zarówno na zabawę, jak i odpoczynek oraz wspólny posiłek. Dzięki współpracy ze starszymi kolegami z liceum młodsi uczniowie mogli poczuć się pewniej i zyskać nowe znajomości.
Opiekunowie czuwali nad bezpieczeństwem uczestników przez cały czas trwania wycieczki. Wszyscy wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.
Wycieczka była nie tylko świetną okazją do relaksu po zakończeniu roku szkolnego, ale też szansą na rozwój relacji międzyszkolnych i naukę współpracy w grupie.
Opiekunem grupy była p. Katarzyna Majdańska oraz nauczyciele PZS w Złoczewie.
Tekst i zdjęcie: p. Katarzyna Majdańska
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2024/2025
29.06.2025 07:0127 czerwca 2025 roku uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2024/2025.
O 8.30 w miejscowym kościele odbyła się msza święta, dziękczynna za kończący się rok szkolny oraz za Ś.P. Ewę Majczak – wieloletnią dyrektor Zespołu Szkół w Burzeninie.
Przed 10.00 rozpoczęły się uroczystości szkolne na sali gimnastycznej w budynku przy ul. Polnej 5.
Gospodarzami uroczyści byli uczniowie klas siódmych wraz z wychowawczyniami – Paniami: Jolantą Małgorzatą Stefaniak oraz Katarzyną Majdańską. Siódmoklasistów wsparł szkolny chór pod kierownictwem Pana Mariusza Szymczaka. Dekoracje przygotowały Panie: Ewelina Pawlik, Lidia Ubych oraz Renata Gacka.
W uroczystości kończącej rok szkolny uczestniczyli: Wójt Gminy Burzenin – Pan Jarosław Janiak, Zastępca Wójta Gminy Burzenin – Pan Arkadiusz Słupiński, Przewodnicząca Rady Gminy Burzenin – Pani Dorota Płaczek, Rada Rodziców w składzie: Pani Monika Kaczmarek, Pani Marlena Aleksandrowicz, Pani Justyna Urbaniak, Pani Karina Wira, uczniowie z klas 1-8 wraz z rodzicami, nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni.
Apel rozpoczął się od powitania zebranych i ceremoniału przekazania pocztu sztandarowego.
W pierwszej części apelu uczniowie klas siódmych przedstawili krótki program artystyczny.
Następnie wręczyliśmy oficjalne podziękowania Rodzicom Wincentego i Antoniego Zadura za przekazanie książek do szkolnej biblioteki. Bardzo doceniamy Rodziców, którzy wyposażają dzieci nie tylko w smartfony i tablety, ale przede wszystkim książki i doceniają tę formę edukacji młodego pokolenia.
Na apelu oficjalnie pożegnaliśmy Panią Paulinę Bednarek, która po roku pracy w naszej szkole – zasili grono pedagogiczne w Zespole Szkół w Waszkowskiem.
Następnie wręczono świadectwa ukończenia szkoły podstawowej ósmoklasistom wraz ze wszystkimi dodatkowymi nagrodami i dyplomami.
Nie zapomnieliśmy również o rodzicach ósmoklasistów. Listy Gratulacyjne otrzymali rodzice, których dzieci ukończyły szkołę podstawową z wyróżnieniem a Podziękowania – rodzice, którzy w szczególny sposób wspierali naszą szkołę i pracę wychowawców.
Wójt Gminy Burzenin wręczył stypendia uczniom, którzy w kończącym się roku szkolnym osiągali sukcesy sportowe lub sukcesy w konkursach przedmiotowych na szczeblu co najmniej wojewódzkim.
W drugiej części uroczystości podobne stypendia otrzymało 19 uczniów, którzy osiągnęli średnią ocen roczną/końcową powyżej 5, 2.: Izabela Tomaszewska (kl.8b), Nina Synowiec (kl.5b), Agata Zawieja (kl.5b), Jakub Kurowski (kl.7b), Szymon Smolarek (kl.5b), Nikola Janduła (kl.6a), Iga Janicka (kl.4a), Maja Gawrońska (kl.5b), Fabian Urbaniak (kl.5b), Bartosz Gruchot (kl.6b), Szymon Palma (kl.4b), Jan Wojewoda (kl.4b), Szymon Janicki (kl.8a), Zofia Szmytka (kl.5a), Marcel Wieloch (kl.5b), Bartosz Pawłowski (kl.b), Maria Juśkiewicz (kl.7b), Kalina Kozłowska (kl.4a), Maciej Bartnicki (kl.4b).
Wręczono także 36 świadectw z wyróżnieniem oraz nagród uczniom z klas 4-7, którzy uzyskali średnią ocen co najmniej 4,75 i z co najmniej bardzo dobrym zachowaniem.
Ze względu na ograniczenia czasowe – pozostałe nagrody, dyplomy (16 uczniów ze średnią od 4,5 do 4,74; działalność na rzecz szkoły) oraz świadectwa wychowawcy klas wręczyli uczniom w klasach po apelu.
W imieniu wszystkich nagrodzonych serdecznie dziękujemy za hojność – zarówno Wójtowi Gminy Burzenin, Radzie Gminy Burzenin oraz Radzie Rodziców!
Serdecznie dziękujemy wszystkim przedszkolakom i uczniom za codzienny wysiłek, zaangażowanie w przyswajanie nowych treści oraz rozwijanie umiejętności i wrodzonych talentów.
Dziękujemy Rodzicom naszych przedszkolaków i uczniów za wspieranie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej.
Dziękujemy Nauczycielom i Pracownikom niepedagogicznym szkoły za sumienną i pełną pasji pracę, kreatywność oraz zaangażowanie.
Wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom niepedagogicznym, rodzicom i sympatykom naszej szkoły - życzymy wspaniałego wypoczynku, pełnego radości, uśmiechu i niezapomnianych przygód.
Niech ten czas będzie okazją do zasłużonego relaksu, nabrania sił i realizacji pasji, na które w roku szkolnym często brakuje czasu.
Życzymy bezpiecznych wakacji – gdziekolwiek będziecie, pamiętajcie o rozwadze i trosce o siebie i innych. Wróćcie z nich zdrowi, zrelaksowani i gotowi na nowe wyzwania!
Udanych, słonecznych i spokojnych wakacji!
Tekst: p. Renata Szwed
Zdjęcia: p. Renata Gacka
Ogólnopolski Konkurs Edukacyjny - ENERGIA Z ROLNICTWA
21.06.2025 20:49Konkurs zorganizował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, na rzecz wsparcia rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE).Już 5 maja 2025 r. otrzymaliśmy informację - skierowaną do najmłodszych. Konkurs miał na celu zainteresować uczniów szkół podstawowych, pedagogów i rodziców tematyką OZE i zwrócić ich uwagę na potencjał, który technologie OZE przynoszą nie tylko w makroskali, ale przede wszystkim lokalnie.
Chętni uczniowie mieli za zadanie wykonanie pracy plastycznej na jeden z zaproponowanych tematów:
a) wieś lub gmina zielonej transformacji (rozumiane jako wieś lub gmina efektywna energetycznie, wykorzystująca technologie OZE z uwzględnieniem potencjału energetycznego gospodarstw rolnych znajdujących się na terenie gminy);
b) moje rodzinne gospodarstwo zielonej transformacji (rozumiane jako gospodarstwo efektywne energetycznie, wykorzystujące technologie OZE z uwzględnieniem potencjału energetycznego gospodarstwa rolnego).
Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas IV-VIII, mieszkających i uczących się w Polsce w szkołach podstawowych zlokalizowanych na terenie gmin wiejskich i miejsko-wiejskich i był realizowany w dwóch kategoriach:a) kategorii prac indywidualnych – prace indywidualne uczniów szkoły podstawowej z klasy IV-VI,b)kategorii prac grupowych – prace grupowe zespołów klasowych ze szkoły podstawowej złożone z uczniów z klas VII-VIII.W kategorii prac indywidualnych zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej w dowolnej technice, w formacie nie większym niż A3 z wyłączaniem form przestrzennych.W kategorii prac grupowych zadaniem konkursowym była realizacja filmu w formacie mp4 o długości od 1 minuty do maksymalnie 3 minut, zrealizowany w oparciu o indywidualną koncepcję zespołu np. reportaż, piosenka w formacie mp4.W Szkole Podstawowej w Burzeninie wykonania pracy konkursowej podjęły się dwie uczennice z klasy VI b: Alicja Stanisławska oraz Amelia Jasek, które wykonały pod kierunkiem nauczyciela plastyki - Pani Sylwii Sobańda piękne prace. Oczywiście mamy nadzieje, że zostaną one docenione prze Jury.Tekst i zdjęcia: p. Sylwia SobańdaEgzamin na kartę rowerową
18.06.2025 01:51W dniu 16 czerwca 2025 r. uczniowie klasy 4a i 4b przystąpili do egzaminu na kartę rowerową.Celem tego egzaminu było: popularyzowanie zasad i przepisów ruchu drogowego, kształtowanie nawyków właściwego zachowania się na drodze, popularyzowanie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.
Egzamin składał się z dwóch części. W pierwszym etapie uczniowie zmagali się z testem teoretycznym, który obejmował zagadnienia ze znajomości znaków drogowych, określania pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach, przepisów dotyczących rowerzystów oraz udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie, którzy zaliczyli część teoretyczną przystąpili do egzaminu praktycznego.
Egzamin praktyczny odbył się na szkolnym miasteczku rowerowym. Polegał na ocenie kierującego rowerem pod względem:
a) przestrzegania przepisów w ruchu drogowym,
b) umiejętności prawidłowej techniki jazdy, a w szczególności:
- pozycja kierującego na rowerze,
- upewnienie się o możliwości jazdy,
- upewnianie się o możliwości wykonania skrętu i sygnalizowanie zmian kierunku jazdy,
- hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w określonym miejscu.
Wszyscy czwartoklasiści zdali obydwie części egzaminu i wkrótce otrzymają karty rowerowe.
Uczniów do egzaminu przygotowała nauczycielka techniki: Pani Monika Kaczmarek.
Serdecznie dziękujemy Komendom Policji ze Złoczewa i Sieradza za oddelegowanie policjantów, którzy nadzorowali przebieg egzaminu praktycznego.
Tekst i zdjęcia: p. Monika Kaczmarek
Występ Cheerleaderek
17.06.2025 22:26W sobotę, 7 czerwca 2025 roku, podczas festiwalu Kraina Mleka i Miodu w Strumianach odbył się występ zespołu tanecznego „Cheerleaders” z naszej szkoły.Młode tancerki zaprezentowały swoje umiejętności przed licznie zgromadzoną publicznością, wzbudzając ogromny entuzjazm i gromkie brawa. Zespół wykonał układ taneczny do muzyki nowoczesnej, w którym połączono elementy tańca współczesnego i akrobatyki. Kolorowe stroje, perfekcyjna synchronizacja i widoczne zaangażowanie uczestniczek występu sprawiły, że występ był jednym z ciekawszych punktów programu festynu. Publiczność doceniła zarówno umiejętności taneczne, jak i radość płynącą z występu.
Zespół udowodnił, że pasja i systematyczna praca przynoszą wspaniałe efekty. Gratulujemy młodym tancerkom i ich opiekunce artystycznej p. Joannie Juśkiewicz, za przygotowanie tak udanego pokazu.
Tekst i zdjęcia: p. Joanna Juśkiewicz
Pani Sylwia – 0sobowością roku 2024!
16.06.2025 17:23Pani Sylwia Sobańda - nauczyciel języka polskiego i plastyki w naszej szkole oraz opiekun wolontariuszy zrzeszonych w Szkolnym Klubie Wolontariusza "POMOCNA DŁOŃ" – została OSOBOWOŚCIĄ ROKU 2024!13 czerwca 2025 r. odebrała zaszczytną nagrodę za zajęcie w powiecie sieradzkim I miejsca w Plebiscycie OSOBOWOŚĆ ROKU 2024, w kategorii "Działalność Społeczna i Charytatywna".
Do plebiscytu nominowali ją rodzice uczniów z naszej szkoły oraz lokalna społeczność. Następnie Redakcyjna Kapituła Dziennika Łódzkiego przyjęła tę nominację.
Pani Sylwia zajmując I miejsce w powiecie sieradzkim, otrzymała nominację do eliminacji wojewódzkich, w których zajęła 5 miejsce.
G R A T U L A C J E!!!
Zdjęcia: organizatorzy plebiscytu
Kosmiczna lekcja języka angielskiego 😉
17.06.2025 07:13Pani Urszula Dzikowicz zgłosiła naszą szkołę do udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym dla szkół podstawowych pt. „Kosmiczny Tydzień”.Celem projektu jest to, aby przy okazji misji Sławosza Uznańskiego – Wiśniewskiego, drugiego Polaka na orbicie, zainspirować możliwie największą grupę młodych ludzi do zainteresowania się astronomią i kosmosem.
6 czerwca 2025 r. uczniowie klasy 5a, 5b i 6a uczestniczyli w lekcji języka angielskiego, której celem było poznanie/poszerzenie zasobu słownictwa związanego z kosmosem oraz wykorzystanie technologii ICT w nauczaniu języka angielskiego.
Uczniowie stworzyli słowniczki angielsko – polskie z wyżej opisaną tematyką, utrwalali poprawną wymowę poznanych słów oraz grali w gry interaktywne. Na lekcji wykorzystano również tekst na temat specyfiki mieszkania/przebywania w kosmosie, krótki film oraz quiz o rotacji Ziemi względem własnej osi.
W Internecie można znaleźć wiele materiałów do samodoskonalenia językowego z dowolnego tematu na dowolnym poziomie. Zachęcamy do nauki w czasie pozalekcyjnym, nawet najmłodszych uczniów:
https://anglomaniacy.pl/picture-dictionary-topics-space.htm#vocabulary
https://www.liveworksheets.com/worksheet/en/science/1908566
https://www.generationgenius.com/videolessons/earths-orbit-and-rotation-video-for-kids/
https://www.liveworksheets.com/worksheet/en/english-second-language-esl/127048
https://wordwall.net/pl/resource/73465026/science/space
https://wordwall.net/pl-us/community/space
https://learnenglishkids.britishcouncil.org/category/topics/space
https://www.youtube.com/watch?v=AMjkx1jH8Eo
https://www.youtube.com/watch?v=t7KEktfEJtM
@nauka.to.lubie
Naukatolubie.pl/edu/kosmiczny-tydzień
Tekst i zdjęcia: p. Renata Szwed
Indywidualne Konta Rozwojowe
03.06.2025 22:132 czerwca 2025 roku rozpoczął się pierwszy ogólnopolski nabór wniosków w ramach Projektu Indywidualne Konta Rozwojowe. Potrwa on maksymalnie do 16 czerwca lub do momentu, gdy do systemu zostanie złożone 4500 wniosków. Obowiązuje zasada, kto pierwszy, ten lepszy 😉.Projekt realizowany jest w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS), Priorytet FERS.05 „Innowacje społeczne”, Działanie 05.01 „Innowacje społeczne”. Przeznaczony jest przede wszystkim dla uczniów z piątych i szóstych klas.Celem projektu jest wsparcie dzieci i młodzieży z rodzin o niskich dochodach w rozwijaniu ich talentów i zainteresowań, uwzględniając równy dostęp do różnorodnych form edukacji pozaformalnej.Uczniowie, którzy spełnią określone w regulaminie Projektu warunki otrzymają stypendia na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań w wysokości 15 000 złotych na trzy kolejne lata (po 5 000 złotych na rok).Wszystkie informacje o Projekcie i pierwszym naborze można znaleźć na stronie FRSE. Wnioski może składać dyrektor szkoły lub rodzic ucznia.Do tej pory złożono 4 wnioski z naszej szkoły. Trzymamy kciuki za ich powodzenie i czekamy na ogłoszenie wyników naboru.Tekst (oraz pomoc przy wnioskowaniu): p. Renata SzwedSzkolny Dzień Dziecka
30.05.2025 18:39W związku z tym, że w tym roku pierwszy czerwca przypada w niedzielę – postanowiliśmy, że Dzień Dziecka uczcimy 30 maja w piątek.Pierwsze dwie lekcje odbyły się zgodnie z planem, a następnie uczniowie wraz z nauczycielami i wychowawcami – zamienili szkolne ławki na sportowy stadion w pobliskich Strumianach.Uczniowie mogli zrelaksować się podczas gier i zabaw sportowych, wspólnych rozmów i biesiadowania. Chętni – skosztowali kiełbasek z ogniska.W tym samym czasie od rana kilku naszych uczniów wzięło udział w zawodach wędkarskich, zorganizowanych przez Burzenińskie Koło Wędkarskie. Opiekę nad naszymi wędkarzami pełniła Pani Patrycja Kmiecik.Wyniki zawodów wędkarskich:1. Maciej Szmytka z kl. 7b2. Dawid Michalski z kl. 6a3. Zofia Szymczak z 5b.Gratulujemy!!!Tekst: p. Renata SzwedZdjęcia: p. Patrycja Kmiecik, p. Tomasz Pawlak