V4 Gen Mini - Grants
- Witamy
- -
- Zespół Szkół
- -
- SZKOLNE PROJEKTY I PROGRAMY
- -
- V4 Gen Mini - Grants
Nasz projekt pt. Growing through the exchange of national and local heritage – zatwierdzony do realizacji!
- 30.05.2025 14:12
- Wspaniałe wiadomości otrzymaliśmy 28 maja 2025 roku z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.
Rada Ambasadorów formalnie zatwierdziła finansowanie naszego projektu współpracy międzynarodowej pt. „Growing through the exchange of national and local heritage” w ramach mikrograntów Programu Generacja V4.
Celem mikrograntów jest promowanie wartości demokratycznych, aktywności obywatelskich i dialogu transgranicznego, m.in. poprzez krótkoterminowe mobilności młodzieży w wieku 12-30 lat.
W marcu tego roku, po ogłoszeniu konkursu wniosków w ramach Programu Generacja V4, skontaktowaliśmy się ze wszystkim zaprzyjaźnionymi nauczycielami języka angielskiego ze szkół podstawowych z grupy wyszehradzkiej, którzy kiedykolwiek z nami współpracowali. Jednak na nasze zaproszenie do przystąpienia do konkursu wniosków – pozytywnie odpowiedziały tylko nauczycielki z czeskiej szkoły podstawowej z Holic k/ Pardubic, z którymi w latach 2012 – 2014 realizowaliśmy projekt wielostronnej współpracy Comenius: „Green, sporty and healthy”.
W ciągu kilku dni został opracowany zarys projektu, który 1 kwietnia 2025 r. został zgłoszony do wstępnego etapu konkursu wniosków. Ku naszemu zdziwieniu został on zatwierdzony w niespełna 24h! i mogliśmy przystąpić do opracowania pełnej wersji projektu, którą przekazaliśmy do oceny w połowie kwietnia.
Nasz projekt zakłada wzajemne poznanie się i współpracę uczniów z obydwu szkół w ramach Szkolnych Klubów Europejskich oraz 2 kilkudniowe mobilności: do Polski i Czech.
Jednym z pierwszych zadań i wymagań projektowych będzie założenie strony internetowej projektu.
Zgodnie z wymaganiami grantodawców o szczegółach projektu będziemy informować na bieżąco, po formalnej inauguracji projektu.
Ponieważ będzie to nasz pierwszy projekt w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego - poznajmy tę instytucję.
Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki (International Visegrad Fund - IVF) to organizacja utworzona w 2000 roku przez państwa Grupy Wyszehradzkiej (V4): Polskę, Czechy, Słowację i Węgry.
Cele Funduszu:
1. Wzmacnianie współpracy regionalnej między państwami V4.
2. Promocja wartości europejskich: demokracji, rządów prawa, praw człowieka.
3. Wspieranie integracji europejskiej – szczególnie krajów sąsiednich i partnerów.
4. Budowanie społeczeństwa obywatelskiego, edukacja, nauka i kultura.
5. Wspieranie projektów transgranicznych i lokalnych inicjatyw.
Pomimo, iż Fundusz koncentruje się na krajach V4, wspiera też współpracę z sąsiadami – m.in. Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, a także państwami Bałkanów Zachodnich.
Kluczowym organem zarządzającym Międzynarodowym Funduszem Wyszehradzkim (IVF) jest Rada Ambasadorów. Tworzą ją ambasadorowie państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) – Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Są to ambasadorowie akredytowani w państwie, które w danym roku pełni prezydencję Funduszu (rotacyjna co rok).
Funkcje i zadania Rady Ambasadorów:
1. Zatwierdzanie projektów i grantów poprzez ocenę wniosków i podejmowanie decyzji o przyznaniu dofinansowania projektom, które promują współpracę regionalną, wartości europejskie i aktywność obywatelską.
2. Kontrola działalności Funduszu:
- nadzór nad wykonaniem budżetu i strategii Funduszu,
- sprawdzanie, czy projekty realizują cele Funduszu.
3. Przygotowywanie raportów:
- opracowanie sprawozdań z działalności Funduszu,
-raportowanie do Konferencji Ministrów Spraw Zagranicznych V4.
4. Ustalanie kierunków działania Funduszu. Współtworzenie planów strategicznych i priorytetów rocznych.
@VisegradFund#VisegradFundTekst: p. Renata Szwed
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły