Lekcje o finansach – wycieczka do Warszawy
- 31.10.2024 17:34
- W dniach 28 - 29 października 2024 roku uczniowie (kl, 7a, 7b, 8a, 8b) Szkoły Podstawowej w Burzeninie uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Warszawy. Opiekunkami uczniów podczas wycieczki były Panie: Beata Piotrowska (szkolny koordynator projektu), Katarzyna Majdańska, Monika Kaczmarek i Joanna Juśkiewicz.
Było to ostatnie zadanie projektowe w ramach rządowego programu „Lekcje o finansach”, którego celem jest wspieranie realizacji działań z zakresu edukacji finansowej, w tym wdrażanie uczniów do dbania o własne finanse jako niezbędnej umiejętności funkcjonowania w codziennym życiu i popularyzacja wiedzy o instytucjach publicznych działających w obszarze finansów – ich działalności i misji.
Zwiedzanie Warszawy zaczęliśmy od wizyty w Łazienkach Królewskich. Spacer po parku był relaksujący, a piękne pałace i pomniki, w tym słynny pomnik Chopina, zachwyciły nas swoją architekturą. Wspólnie z przewodnikiem odwiedziliśmy zabytkowe miejsca oraz zapoznaliśmy się z ciekawymi faktami dotyczących historii i współczesności naszej stolicy.
Ekscytująca była możliwość zwiedzenia miejsc, które dotychczas uczniowie mogli znać jedynie z telewizji - Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Następnie uczniowie udali się na spacer po warszawskiej Starówce. Młodzież miała okazję zobaczyć Zamek Królewski, Pałac Prezydencki, Kolumnę Zygmunta III Wazy, Barbakan oraz malownicze kamienice pochodzące z XV-XX wieku.
Kolejnym punktem zwiedzania był Grób Nieznanego Żołnierza upamiętniający bezimiennych żołnierzy poległych w obronie ojczyzny.
Dzień zakończyliśmy grą planszową „Akcje reakcje” w hotelu.
Następnego dnia udaliśmy się do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Młodzież przeszła trasę podziemnym korytarzem, gdzie obejrzała wystawę dotyczącą sejmowania w okresie I Rzeczpospolitej, a także makietę współczesnego kompleksu budynków sejmowych. Tam pani przewodnik zapoznała ich z wieloma istotnymi faktami dotyczącymi sejmu oraz całego społeczeństwa. Zaznajomiła z obowiązkami i prawami parlamentarzystów oraz funkcjonowaniem Parlamentu.
Uczniowie mieli możliwość przespacerować się holem głównym, gdzie znajdują się tablice upamiętniające posłów II Rzeczypospolitej – ofiary II wojny światowej oraz parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
Obejrzeli również gablotę z laskami marszałkowskimi.
Następie zwiedzili galerię Sali Posiedzeń Sejmu. Wysłuchali prelekcji dotyczącej historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu.
Następnym punktem programu była wizyta w Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka w Narodowym Banku Polskim oraz Giełda Papierów Wartościowych.
Po bardzo smacznym obiedzie udaliśmy się na Powązki - miejsce pochówku wielu wybitnych Polaków m.in.: Stanisława Moniuszki, Władysława Reymonta, Bolesława Prusa, Leopolda Staffa, Jana Kiepury, Czesława Niemena, Zbigniewa Herberta i wielu, wielu innych wybitnych osobistości ze świata sztuki, kultury, nauki i polityki.
Następnie wszyscy spacerowali pomiędzy nagrobkami osób, które przyczyniły się nie tylko do rozwoju Warszawy, ale także naszej ojczyzny. Można było zobaczyć oraz poczuć otaczającą historię.
Dzieci dowiedziały się, że wśród pochowanych znajduje się wiele znanych i zasłużonych ludzi, w tym żołnierze powstań narodowych oraz polscy pisarze, poeci, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy, sportowcy, uczeni i politycy. Część z nich spoczęła w Alei Zasłużonych. Natomiast w Kwaterze Brzozowych Krzyży znajdziemy groby “Zośki”, “Rudego” i “Alka”, bohaterów Kamieni na Szaniec.
Po pełnym emocji i wrażeń dniu wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Wycieczka przyczyniła się do podsumowania i uzupełnienia wiedzy w zakresie finansów, podniesieniu kompetencji finansowych uczniów oraz była nie tylko świetną okazją do poznania Warszawy, ale również przyczyniła się do lepszej integracji grupy.
Wycieczka przebiegła w miłej i serdecznej atmosferze. Wspólnie spędzony czas na długo pozostanie w pamięci uczestników.
Realizowany przez nas program „Lekcje o finansach” to nie tylko wycieczka do Warszawy, ale także przeprowadzone wcześniej w naszej szkole zajęcia wprowadzające dzieci i młodzież w świat finansów. To także doposażenie szkoły w ciekawe gry edukacyjne kształcące kompetencje finansowe.
Beneficjenci projektu dziękują za:
- organizację wizyty w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej – Posłowi na Sejm RP Pawłowi Rychlikowi;
– za merytoryczną i rzetelną pomoc podczas realizacji projektu – Agnieszce Nawrockiej Inspektor Wydziału Oświaty w Urzędzie Gminy w Burzeninie;
– za wszelką pomoc w realizacji projektu: rodzicom swoich wychowanków oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do finalizacji wyjazdu;
– za bezpieczny i komfortowy przejazd – Panu Grzegorzowi Osmulskiemu.
Projekt „Lekcje o finansach” i wycieczkę do Warszawy dofinansowano ze środków Funduszu Edukacji Finansowej, których dysponentem jest Minister Finansów.
Tekst: p. Katarzyna Majdańska i p. Beata Piotrowska
Zdjęcia: p. Katarzyna Majdańska, p. Beata Piotrowska, Joanna Juśkiewicz, Monika Kaczmarek.
# Lekcje o finansach
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły