Ogólnopolski Egzamin Ósmoklasisty 2025 (aktualizacja wpisu)
- 02.02.2025 10:13
- 30 stycznia br. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 29 stycznia 2025 r. (poz. 121) zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty.
- Najistotniejsze zmiany dotyczą wydłużenia czasu każdego z egzaminów 0 25%. Zmiany zostały także wprowadzone w poszczególnych informatorach.Wydłużenie czasu trwania egzaminu dla wszystkich uczniów pozwoli zdającym na większą swobodę w gospodarowaniu czasem podczas rozwiązywania zadań egzaminacyjnych, na ponowne zastanowienie się nad udzielonymi odpowiedziami czy też dokładne sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi.Umożliwi również tym zdającym, którzy w dniu egzaminu natrafili na nieoczekiwane wcześniej trudności, np. z koncentracją uwagi, z radzeniem sobie ze stresem egzaminacyjnym itp., na pomyślne rozwiązanie zadań egzaminacyjnych.
W bieżącym roku szkolnym ogólnopolskie egzaminy ósmoklasistów odbędą się w dniach 13 - 15 maja 2025 r.
Termin dodatkowy dla uczniów:
- którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpią do egzaminów w terminie głównym;
- którzy lub którym przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty z danego lub danych przedmiotów;
- którym dyrektor OKE lub dyrektor CKE unieważnił egzamin w terminie głównym
to: 10 -12 czerwca 2025 r.
Egzaminy są obowiązkowe, aby ukończyć szkołę podstawową. Uczeń, który nie przystąpi do nich – powtarza ósmą klasę. Nie można nie zdać egzaminów. Nie określono wyniku minimalnego, ale biorąc pod uwagę, iż wyniki egzaminu są istotne podczas procesu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, uczniowie powinni dołożyć wszelkich starań, aby wyniki egzaminów były jak najwyższe.
Aby, zrealizować ten cel i uniknąć stresu egzaminacyjnego – należy uczyć się systematycznie i solidnie od najmłodszych klas, stosować się do wskazówek i rad nauczycieli, którzy mają ogromne doświadczenie w przygotowywaniu uczniów do egzaminów, a w ósmej klasie oprócz bieżącej nauki, należy robić systematyczne powtórki, w tym podczas zajęć pozalekcyjnych organizowanych przez szkołę.
Dobrą metodą na naukę do egzaminów jest rozwiązywanie arkuszy egzaminacyjnych z poprzednich lat. Takie arkusze można znaleźć klikając w link lub: j. polski, matematyka, j. angielski.
Testy diagnostyczne z grudnia 2024 roku znajdują się na stronie CKE -link.
Funkcje egzaminu ósmoklasisty:
- określa poziom wykształcenia ogólnego uczniów w zakresie obowiązkowych przedmiotów egzaminacyjnych i zapewnia uczniowi, jego rodzicom, nauczycielom oraz władzom oświatowym informację zwrotną na temat tego poziomu wykształcenia
- zastępuje egzamin wstępny do szkół ponadpodstawowych, które wykorzystują wyniki egzaminu ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów jako kryteria w procesie rekrutacji, jeżeli liczba kandydatów jest większa niż liczba wolnych miejsc w danej szkole.
Tradycyjnie wszystkie egzaminy ósmoklasistów rozpoczną się o godz. 9.00 i będą miały formę pisemną. Pierwszego dnia odbędzie się egzamin z j. polskiego (150 / 225 mniut), kolejnego – z matematyki (125 / 190 minut), a trzeciego – z j. angielskiego (110 / 165 minut).
Do czasu każdego z egzaminów dolicza się 5 minut – przeznaczone na sprawdzenie przez ucznia poprawności przeniesienia odpowiedzi do zadań zamkniętych na kartę odpowiedzi.
Arkusze egzaminacyjne:
Na każdy z egzaminów uczeń przynosi ze sobą 1 lub 2 długopisy z czarnym wkładem, a na matematykę jeszcze linijkę.
Na egzamin nie wolno wnosić kalkulatorów, słowników oraz urządzeń telekomunikacyjnych. Wyjątkiem urządzenia telekomunikacyjnego, jakie można wnieść na salę egzaminacyjną jest sprzęt wyposażony w aplikację służącą do monitorowania stanu zdrowia, np. w przypadku ucznia ze stwierdzoną cukrzycą korzystającego z pompy insulinowej. Wniesienie na salę niedozwolonych przedmiotów – skutkuje unieważnieniem egzaminu.
Zaktualizowany komunikat o materiałach i przyborach pomocniczych znajduje się na stronie CKE - link.
Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniowie niepełnosprawni, niedostosowani społecznie oraz zagrożeni niedostosowaniem społecznym, uczniowie, o których mowa w art. 165 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (cudzoziemcy), oraz uczniowie – obywatele Ukrainy przystępują do egzaminu ósmoklasisty w warunkach i/lub formach dostosowanych do ich potrzeb.
Zaktualizowany komunikat o dostosowaniach do egzaminu ósmoklasisty znajduje się na stronie CKE - link.
Zaświadczenie o stanie zdrowia lub opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej należy przedłożyć dyrektorowi szkoły nie później niż do 15 października. Jeżeli dokument został wydany po tym terminie – należy go złożyć niezwłocznie po otrzymaniu.
Nie później niż do ok. 20 listopada dyrektor szkoły przekazuje rodzicom ucznia na piśmie informację o sposobie dostosowania warunków lub form egzaminu przyznanych uczniowi przez radę pedagogiczną.
Rodzice ucznia składają oświadczenie o korzystaniu albo niekorzystaniu ze wskazanych sposobów dostosowania, nie później niż do 26 listopada 2024 r.
Każda z trzech części egzaminu ósmoklasisty jest przeprowadzana przez zespół nadzorujący. W jego skład wchodzi co najmniej 2 nauczycieli, w tym co najmniej jeden z innej szkoły. W skład zespołów nadzorujących nie wchodzą nauczyciele przedmiotów, z których przeprowadzany jest egzamin.
W szczególnych przypadkach zdrowotnych, uniemożliwiających uczniowi przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty w terminie głównym oraz w terminie dodatkowym, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej, na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły, może zwolnić ucznia z obowiązku przystąpienia do tego egzaminu.
Dyrektor szkoły składa wniosek w porozumieniu z rodzicami ucznia. Z przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty może być również zwolniony uczeń, który – ze względu na szczególny przypadek losowy – nie mógł przystąpić do egzaminu ani w terminie głównym, ani w terminie dodatkowym.
Od 2025 r. w arkuszach egzaminacyjnych egzaminu ósmoklasisty sprawdzane będą wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej z 2024 r. (rozporządzenie w sprawie podstawy programowej z 2024 r.)
Wyniki egzaminów poznamy 4 lipca 2025 roku. Uczniowie otrzymają zaświadczenia o wynikach egzaminów z informacjami:
- o ilości uzyskanych punktów z możliwych do zdobycia;
- w formie procentowej (poprawnych odpowiedzi);
- wyniku egzaminu w odniesieniu do skali centylowej.
Na stronie CKE (Centralnej Komisji Egzaminacyjnej) znajdują się wyczerpujące informacje na temat procedur egzaminacyjnych (aktualizacja ze stycznia 2025 r.):
- Informator o egzaminie w roku szkolnym 2024 /2025;
- Informator o egzaminie z j. polskiego;
- Informator o egzaminie z matematyki;
- Informator o egzaminie z j. obcego nowożytnego – j. angielski.
- Informatory o egzaminie dla uczniów z niepełnosprawnością w stopniu lekkim: j. polski, matematyka, j. angielski;
- Informatory o egzaminie dla uczniów słabosłyszących i niesłyszących: j. polski, matematyka, j. angielski;
- Komunikat o harmonogramie E8;
- Komunikat o dostosowaniach form i warunków E8;
- Informator o sposobie organizacji i przeprowadzenia E8;
- Komunikat MEiN w sprawie wykazów konkursów i olimpiad.
Prosimy o zapoznać się z wyżej wymienionymi materiałami.
Pierwszy szkolny próbny egzamin ósmoklasisty odbył się w dniach 2-4 grudnia 2024 roku.
Próbne egzaminy mają funkcję wyłącznie diagostyczną, tzn. bez ocen branych pod uwagę przy ustalaniu ocen śródrocznych i końcoworocznych/ końcowych.
Testy diagnostyczne z grudnia 2024 roku znajdują się na stronie CKE - link.
Oprócz informacji publikowanych na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, proszę również zapoznawać się z materiałami zamieszczanymi na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi.
Tekst: p. R. Szwed
(na podstawie https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/)
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły