Gdzie szukać pomocy?
- 04.03.2024 20:15
- Lista miejsc i instytucji służących pomocą w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, edukacyjnych oraz dla rodzin w kryzysie.
1. Zespół Szkół w Burzeninie:
Dyrekcja, wychowawcy, pedagog szkolny, pedagog specjalny, psycholog i nauczyciele służą pomocą lub zaproponują odpowiednią instytucję lub specjalistę.
2. Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Sieradzu
Adres: Plac Wojewódzki 3tel./fax: 0-43 822 42 70; kom. 504 121 409
strona www: http://ppp-sieradz.pl/index.phpPubliczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne udzielają dzieciom (od momentu urodzenia) i młodzieży pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz pomocy w wyborze kierunku kształcenia i zawodu, udzielają rodzicom oraz nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej związanej z wychowywaniem i kształceniem dzieci i młodzieży, a także wspomagają przedszkola, szkoły i placówki w zakresie realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
Źródło:https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/poradnictwo-psychologiczno-pedagogiczne3. Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży
Jest to miejsce, gdzie bezpłatnie można skorzystać z pomocy psychologa i psychiatry. Możesz się tam udać, gdy przeżywasz trudne emocje, masz problemy, z którymi ciężko jest Ci sobie poradzić. Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią na wizytę w Poradni może umówić Cię rodzic lub opiekun. MARK-MED Psychiatria Psychologia Terapia uzależnień.http://www.markmed.webity.pl/poradnia-psychologiczna-dla-dzieci-i-mlodziezy-i-pozim-referencyjny/
4. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Burzeninie
ul. Sieradzka 15-2, 98-260 Burzenin, tel. 43 820 03 92
Celem działania Pomocy Społecznej jest głównie wsparcie osób i rodzin w przezwyciężeniu trudnych sytuacji życiowych. GOPS udziela pomocy materialnej rodzinom mającym trudności finansowe, zapewnia posiłki oraz niezbędne ubrania osobom potrzebującym, udostępnia schronienie rodzinom, które utraciły mieszkanie. Pomoc Społeczna zajmuje się również dożywianiem dzieci w szkole. Do Ośrodka Pomocy Społecznej możne także zgłosić się osoba, dziecko, które doświadcza przemocy np. w rodzinie.Skorzystaj z pomocy społecznej
5. Policja
Jesteś świadkiem albo ofiarą przestępstwa? Ktoś ukradł ci samochód albo rower? A może ktoś cię oszukał? Zgłoś takie zdarzenie na policji albo w prokuraturze.
tel. 997 lub numer alarmowy 112
6. Sąd Rodzinny
To wydział sądu zajmujący się sprawami osób nieletnich i rodzin. Gdy rodzice nie wywiązują się w sposób odpowiedni z opieki nad dzieckiem, sąd rodzinny może zaingerować w sytuację rodziny i zbadać jak ona wygląda. Do Sądu Rodzinnego można zwrócić się o pomoc np. w sytuacji, gdy dziecko jest źle traktowane przez rodziców lub gdy rodzice niewystarczająco się nim opiekują. Wniosek do Sądu Rodzinnego może napisać każda osoba, która podejrzewa, że dobro dziecka jest zagrożone.
Wydział rodzinny i nieletnich Sądu Rejonowego w Sieradzu
Biuro Obsługi Interesantów: 43 826-67-09, 43 826-67-98
7. Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
Każdy człowiek ma swoje prawa. Dzieci są bardziej narażone na doznawanie krzywdy niż dorośli, dlatego chronią je szczególne prawa. Młode osoby mają także szczególne potrzeby, których realizację również gwarantuje prawo.
Telefon 116 111 prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę jest czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu, także w dni ustawowo wolne od pracy.
8. Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Numer 800 12 12 12. To telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka.
Źródło: www.brpd.gov.pl9. POMARAŃCZOWA LINIA
Tel. 801 14 00 68
To program informacyjno – konsultacyjny dla rodziców dzieci pijących alkohol i zażywających narkotyki. Głównym celem programu jest wstępna konsultacja telefoniczna lub on-line oraz pomoc w dotarciu do specjalistycznych placówek zajmujących się tego rodzaju problematyką.
Z pomocy można skorzystać od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00 – 20.00
poradnia mailowa: pomoc@pomaranczowalinia.pl
Źródło: www.pomaranczowalinia.pl10. Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie pracuje przez całą dobę.
Numer tel. 800 120 002
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" jest placówką prowadzoną przez Stowarzyszenie "Niebieska Linia" na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA).
Można skontaktować się z nami telefonicznie oraz e-mailowo. Oferuje pomoc psychologiczną i prawną osobom doznającym przemocy i świadkom przemocy w rodzinie. Pomoc udzielana jest w języku polskim, angielskim, rosyjskim oraz migowym.
Stowarzyszenie „Niebieska Linia” podejmuje również działania polegające na kontakcie z lokalnymi instytucjami w celu udzielenia pomocy osobom, które tego potrzebują oraz interwencje wobec osób skazanych za przestępstwo z użyciem przemocy i/lub groźby karalnej wobec osoby najbliżej. Prowadzi także konsultacje dla specjalistów - osób, które w pracy zawodowej spotykają się z problematyką przemocy w rodzinie.
Materiał przygotowany przez: p. Renatę Błaszczyk
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły