Podróże z klasą - wycieczka do Wisły, Ziemi Żywieckiej i Śląska Cieszyńskiego
- 12.11.2024 22:19
- W dniach 5 - 7 listopada 2024 roku uczniowie klasy 8a, 8b, 7a i 7b Szkoły Podstawowej w Burzeninie pod opieką Pani Beaty Piotrowskiej, Pani Moniki Kaczmarek, Pani Małgorzaty Stefaniak i Pani Katarzyny Majdańskiej uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Wisły, Koniakowa, Istebnej, Żywca i Bielsko-Białej.
Było to przedsięwzięcie w ramach rządowego programu Ministerstwa Edukacji „Podróże z klasą”.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Wiśle i spacerze po Rynku Aleją Gwiazd Sportu, obejrzeliśmy stary Dworzec Kolejowy, Muzeum i Skocznię Narciarską im. Adama Małysza. Następnie udaliśmy się na zajęcia warsztatowe do Muzeum Beskidzkiego im. A. Podżorskiego, gdzie uczniowie usłyszeli ciekawe historie dotyczących tamtejszych mieszkańców, mogli także obejrzeć ciekawe eksponaty związane z życiem codziennym, pracą, obowiązkami, uprawą, hodowlą zwierząt, stylem ubierania się i wytwarzania odzieży i rzeczy gospodarstwa domowego, odżywianiem, budownictwem.
Ciekawostką było wzięcie udziału w zajęciach kowalskich i przeniesienia się w czasie, do dawnej szkoły, gdzie poznali technikę pisania gęsim piórem i czytania dawnych tekstów literackich.
Na koniec dnia odbyliśmy spacer po parku Aleją Podań i Legend Śląska Cieszyńskiego, który był relaksujący, a piękne rzeźby i figury inspirowane bohaterami lokalnych podań i legend zachwyciły nas swoją architekturą.
Drugiego dnia wycieczki udaliśmy się do Istebnej i Koniakowa gdzie w Centrum Koronki Koniakowskiej usłyszeliśmy historię powstawania pierwszych wyrobów koronczarskich. Podziwialiśmy różne wyroby z koronki, w tym także największą Koronkę Koniakowską Świata mającą 5 metrów średnicy! Wszystkie te rzeczy są wytworem pracy ponad 400-tu na stałe heklujących koronczarek, z których najmłodsza ma 5, a najstarsza 90 lat.
Następnie w Centrum Pasterskim uczestniczyliśmy w warsztatach robienia oscypków i własnoręcznego zrobienia z wełny owczej pamiątki - owieczki magnesu.
Podziwiając Przełęcz Kubalonka i tamtejsze widoki, przy pięknych promieniach słońca, które towarzyszyło nam przez wszystkie dni wycieczki, dotarliśmy do Trójstyku w Jaworzynie, miejsca połączenia trzech granic: Polski, Czech i Słowacji.
Pamiątkowe zdjęcie zakończyło pełen wrażeń kolejny dzień wycieczki.
Trzeci, ostatni dzień zaczęliśmy od zjedzenia pysznego śniadania, spakowania rzeczy i wyruszenia trasą przez Żywiec, Jezioro Żywieckie w kierunku ostatniego punktu programu jakim było Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej oraz Oko-Centrum Bajki i Animacji.
Uczniowie wzięli udział w zajęciach i projekcji 1,5 godzinnego filmu animowanego tworzonego kiedyś w tym studio pt. „Wielka podróż Bolka i Lolka”.
Po pełnym emocji i wrażeń dniu wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.
Wycieczka przyczyniła się i umożliwiła uczniom lepsze poznanie Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii, kształtowanie szacunku dla dziedzictwa narodowego, jak również do lepszej integracji grupy.
Wycieczka przebiegła w miłej i serdecznej atmosferze. Wspólnie spędzony czas na długo pozostanie w pamięci uczestników.
Tekst i zdjęcia: p. Beata Piotrowska
#Podróże z klasą
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły