Być jak Ignacy - Nauka pełna Energii - I etap: MASZYNY PAROWE
- 27.10.2023 16:55
- Uczniowie klasy 8a Szkoły Podstawowej w Burzeninie przystąpili w tym roku szkolnym do udziału w VIII edycji Programu Być jak Ignacy „Nauka pełna Energii”.
Organizatorem Programu jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, a patronat honorowy sprawuje Minister Edukacji i Nauki.
Pod opieką pani Urszuli Dzikowicz i pani Renaty Gackiej uczniowie będą poznawać metodę naukową, stawiać pytania badawcze, formułować hipotezy i je weryfikować, a przede wszystkim będą eksperymentować.
Programowi towarzyszy Konkurs, którego celem jest rozpowszechnianie wiedzy nt. sylwetki Ignacego Łukasiewicza, popularyzacja polskiej myśli naukowej oraz promowanie nauk matematyczno-przyrodniczych i działań edukacyjnych opartych na aktywnym doświadczaniu, obserwowaniu i tworzeniu sytuacji bliskich naukowym dziedzinom wiedzy.
Koło Naukowe „Odkrywcy”- bo tak nazywają się młodzi badacze z Burzenina realizuje kolejne etapy Konkursu. Uczniowie pod opieką nauczycieli wykonują zadania zgodnie ze scenariuszem oraz przygotowują i przeprowadzają eksperymenty.
„Odkrywcy” dokumentują i raportują realizację zajęć, przygotowują gazetki dla innych uczniów, informują o postępach swoich prac i zbierają punkty konkursowe.
Tematem I etapu Konkursu były MASZYNY PAROWE. Uczniowie zbudowali model prostego silnika parowego z puszki po napoju. Doświadczalnie wykazali jak można go szybko ostudzić. Zapoznali się z historią odkrycia silnika parowego przez Thomasa Newcomena oraz zasadą działania lokomotywy parowej.
Zdobyte informacje posłużyły im do ułożenia wielkiego testu wiedzy o maszynach parowych. Uczniowie idąc za przykładem Ignacego Łukasiewicza - założyciela pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej i wynalazcy lampy naftowej będą badać, odkrywać, doświadczać i zgłębiać nauki przyrodnicze. Wierzymy, że im się to uda i trzymamy za nich kciuki!
Tekst i zdjęcia: p. Urszula Dzikowicz
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły