Program rozpoczął się w marcu tego roku wyjazdem polskich nauczycieli fizyki i chemii do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN)w Genewie.
Warsztaty w Łodzi zostały zorganizowane przez uczestników tego wyjazdu - p. Urszulę Dzikowicz - nauczyciela fizyki w naszej szkole i p. Michała Karbowiaka-specjalistę naukowo-technicznego w Zespole Pracowni Fizycznych Uniwersytetu Łódzkiego. Uczestniczyli w nich ósmoklasiści z ZS w Burzeninie i z ZS w Waszkowskiem wraz z opiekunami: p. Małgorzatą Stefaniak, p. Agnieszką Czekalik, p. Anną Majda, p. Lucyną Wrocińską.
Przygotowując się do tych warsztatów uczniowie realizowali projekt, w którym dzielili się swoją wiedzą nt. działania i zastosowania akceleratorów cząstek pracujących w CERN, a także przybliżali innym uczniom postać Sławosza Uznańskiego- polskiego astronauty i naukowca z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych w Genewie.
Podczas warsztatów uczniowie mieli możliwość zapoznania się z działaniem detektorów promieniowania kosmicznego oraz modelem akceleratora kołowego. Uczestnicy warsztatów wzięli też udział w wykładzie dr Jerzego Ledziona: Skąd się bierze prąd elektryczny? przeprowadzonego w ramach Pikniku Naukowego: ”ENERGIA, ATOM, MEDYCYNA”.
Uczniowie dowiedzieli się jakie mechanizmy rządzą powstawaniem prądu i jakie procesy zachodzą w bateriach. Przyjrzeli się działaniu generatorów w elektrowniach i zajrzeli do wnętrza paneli fotowoltaicznych.
Wykładowi towarzyszyły liczne efektowne doświadczenia i pokazy, w których czynnie uczestniczyli nasi ósmoklasiści. Wyjazd był okazją do kształtowania aktywności poznawczej i twórczej uczniów oraz poszerzenia wiedzy z zakresu fizyki. To także możliwość wzajemnej integracji oraz promowania naszej szkoły i uczniów w środowisku.
Tekst i zdjęcia: p. Urszula Dzikowicz