Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w szkołach europejskich. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami.
eTwinning powstał, by połączyć ze sobą uczniów i nauczycieli z całego kontynentu, tworząc w ten sposób sieć współpracujących ze sobą szkół. Dzięki możliwościom oferowanym przez technologie informacyjne i komunikacyjne, za jednym kliknięciem myszki uczniowie i nauczyciele mogą współpracować ze swoimi partnerami z innych krajów i uczyć się ze sobą i od siebie. Program oferuje także ogromne możliwości doskonalenia zawodowego nauczycieli. Założenia programu, udostępnione narzędzia i społeczność go tworząca sprawiają, że jest on niezwykle cenny.
Europejska społeczność szkół eTwinning wchodzi w skład Europejskiej Platformy Edukacji Szkolnej, która jest miejscem spotkań dla wszystkich zainteresowanych stron sektora edukacji szkolnej – personelu szkolnego, naukowców, decydentów i innych działających w tej dziedzinie podmiotów – obejmującym wszystkie poziomy kształcenia, od wczesnej edukacji i opieki nad dzieckiem po kształcenie podstawowe i średnie oraz wstępne kształcenie zawodowe.
Polski portal eTwinning jest prowadzony przez Krajowe Biuro Programu eTwinning. Znajdują się w nim podstawowe informacje na temat Programu eTwinning, dane kontaktowe do regionalnych przedstawicieli, przykłady ciekawych projektów, wywiady z aktywnymi nauczycielami i dyrektorami placówek oświatowych, dział porad metodycznych i dydaktycznych (m. in. przewodniki, publikacje, multimedia, wideoprzewodniki). Tu otrzymamy też aktualne informacje o konkursach polskich i europejskich, warsztatach i seminariach międzynarodowych, szkoleniach ogólnopolskich i regionalnych oraz prowadzonych kursach internetowych.
Obecnie Krajowe Biuro eTwinning oferuje następujące szkolenia online:
- miesięczne kursy internetowe – terminy na maj 2023:
- kursy tygodniowe on-line: terminy na maj 2023 (lista licznych szkoleń w poniższej ankiecie zgłoszeniowej):
Wiedzę i umiejętności zdobyte podczas szkoleń można stosować zarówno w codziennej praktyce szkolnej, jak i podczas projektów współpracy pomiędzy szkołami.
9 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Programu eTwinning. Jest okazja do jego popularyzacji oraz efektów jakie można osiągnąć poprzez skorzystanie z bogatej oferty szkoleń online jak i realizację projektów współpracy między europejskimi szkołami.
Tekst: p. Renata Szwed
(na podstawie publikacji Programu eTwinning, w tym materiałów szkoleniowych)