Być jak Ignacy: Nauka pełna Energii – etap IV ROPA NAFTOWA
- 15.11.2023 00:49
- Czas na IV etap Programu „Być jak Ignacy” – „Jak dzięki ropie naftowej nastała jasność?”. To i wiele innych inspirujących pytań zadali sobie uczniowie klasy 8a realizując zadania dotyczące właściwości i zastosowania ropy naftowej.
Uczniowie przygotowali biografię Ignacego Łukasiewicza oraz historię jego wynalazku – lampy naftowej.
Pokazali w formie graficznej historię człowieka – „Superbohatera z Bóbrki”, który zrewolucjonizował sposób oświetlenia. Aby odpowiedzieć na nurtujące pytania i zweryfikować hipotezy uczniowie pod opieką nauczycieli: pani Urszuli Dzikowicz i pani Renaty Gackiej wykonali serię eksperymentów.
Pani Monika Zawodnik - nauczyciel chemii w naszej szkole udostępniła uczniom potrzebny sprzęt laboratoryjny, dzięki któremu eksperymenty przebiegły bezpiecznie i sprawnie.
Uczniowie przekonali się, że odwierty muszą być odpowiednio zabezpieczone przed niekontrolowaną „ucieczką” gazu na powierzchnię. Dowiedli, że ropa naftowa może trwale zanieczyścić glebę, gdyż z łatwością w nią wsiąka.
Młodzi badacze przekonali się, że ropa naftowa nie miesza się z wodą a pływa na jej powierzchni. W praktyce, w przypadku rozszczelnienia tankowca, zanieczyści morza i oceany. Udowodnili, że ropa rozpuszcza tłuszcze, a to stanowi poważne zagrożenie na przykład dla ptaków. W wyniku awarii na platformie wiertniczej ptaki, które zostają pokryte ropą naftową nie tylko tracą naturalną barierę ochronną, ale próbując oczyścić pióra połykają ropę i zatruwają swój organizm.
Uczniowie wykonując doświadczenia zrozumieli jakie znaczenie dla środowiska naturalnego może mieć nieumiejętne wydobywanie, przechowywanie i transportowanie ropy naftowej.
Temat okazał się bardzo inspirujący i zachęcający do dalszego eksperymentowania. Odkrywcy z Koła Naukowego czekają na kolejne etapy „Ignacego”.
Tekst i zdjęcia: p. Urszula Dzikowicz
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły